New York City, Baby! (Part I)


No i doczekaliśmy się... Po wielu latach marzeń, przeglądania setek zdjęć, czytania książek czy też oglądania licznych filmów, w końcu i my postawiliśmy nasze stopy na nowojorskiej ziemi... To co czuliśmy wjeżdżając do NY jest tak naprawdę nie do opisania. Pomimo późnej godziny - było dobrze po północy - poziom adrenaliny i podekscytowania sprawił, iż do niemalże 4 nad ranem spacerowaliśmy nowojorskimi ulicami, które do tej pory znaliśmy jedynie z opowieści.

Pierwsze kroki na Times Square


W Nowym Jorku planowaliśmy być od piątku w nocy do późnej niedzieli. Postawiliśmy sobie jeden główny cel - nie tracić czasu na odpoczynek, tylko zwiedzić jak wiele się da! Naszym pierwszym gospodarzem był niezwykle sympatyczny kolega z Singapuru, Jeremy. Jeremy był jednocześnie naszym pierwszym przewodnikiem po Manhattanie i Times Square. Mieszka on w doskonałej lokalizacji, dokładnie na Manhattanie, zaledwie kilka minut piechotą od TS. Dzięki temu, gdy tylko zostawiliśmy u niego bagaże udaliśmy się na jeden z najbardziej ekscytujących spacerów w naszym życiu! Pierwszy kontakt z Nowym Jorkiem był szokujący - tak naprawdę wszystkie miejsca, które właśnie widzieliśmy na własne oczy, doskonale znaliśmy już z wielu książek, filmów, zdjęć. Zobaczenie ich na żywo było niezwykłym przeżyciem. Określenie - "New York - the city that never sleeps" idealnie pasuje do tego co ujrzeliśmy. Pomimo tego, iż był już środek nocy, plac Times Square - często uważany za centralny punkt Manhattanu - a także pobliskie mu ulice tętniły życiem. Oprócz ogromnej ilości turystów, było tam bardzo wielu "tutejszych mieszkańców", którzy świetnie bawili się w swoim towarzystwie. Nikogo nie dziwił fakt, iż duże, markowe sklepy takie jak Apple, H&M itp. zamykane są dopiero o 2 w nocy... Oczywiście pobliskie bary i restauracje czynne są praktycznie do samego rana... Na Times Square powróciliśmy również za dnia, i wtedy przeżyliśmy prawdziwy szok - plac ten zalany był przez istny ocean ludzi!

Times Square nocą - nasze pierwsze zdjęcie! Na Times Square co chwila natknąć się można na ulicznych muzyków


Na zdjęciu kolejka ludzi, którzy czekają do kasy, gdzie kupić można bilety na przedstawienia na Broadwayu - w dniu spektaklu cena jest o 50% niższa, dlatego kolejki są tak ogromne...


Reklamy z granymi obecnie spektaklami i musicalami na Broadwayu są widoczne praktycznie na każdym budynku na Times Square
 Widok ze sklepu na Times Square 

Pomimo ogromnej ilości ludzi na Times Square czuliśmy się bezpiecznie, być może dlatego, iż co kilkanaście metrów spotkać można było patrolujących ten teren policjantów. Gdy tylko ktoś wszczynał jakąś kłótnię, lub nawet zaparkował w złym miejscu, nowojorscy policjanci w ciągu kilku minut wprowadzali porządek. Oczywiście w nocy, na pobliskich mniejszych uliczkach nie jest już tak bezpiecznie, dlatego byliśmy wdzięczni naszemu przewodnikowi Jeremiemu, za to, że pokazywał nam które miejsca lepiej omijać o tak późnej porze. 

Empire State Building


Kolejny dzień naszego zwiedzania, rozpoczęliśmy wcześnie, po zaledwie czterech godzinach snu. Pierwszym miejscem do jakiego się udaliśmy był Empire State Building, jedna z największych atrakcji w całym NY. Mieszczący się przy rogu 33 Ulicy i 5 Alei, budynek ten króluje nad całym Nowym Jorkiem będąc jednocześnie niesamowitą wizytówką miasta. Obecnie jest to najwyższy budynek w mieście - ma 102 piętra! - jednak już za parę lat tytuł ten zostanie nadany nowo powstającej Freedom Tower, czyli następczyni WTC. Udając się pod ESB spotkać można tam bardzo wielu pracowników, którzy sprzedają bilety wjazdu na 86 piętro, a także na 102 piętro, gdzie znajduje się dużo mniejszy taras widokowy. My wykupiliśmy pakiet "combo", który za $40 pozwalał nam wjechać na 86 piętro oraz udać się na półtoragodzinny rejs po rzece Hudson. 

Zanim jednak mogliśmy wsiąść do windy w ESB, zostaliśmy poddani bardzo starannej kontroli, która składała się z przejścia przez bramkę, a także ze skanowania naszych ubrań i torby. Następnie musieliśmy odczekać kilka minut w kolejce, a dopiero potem mogliśmy wjechać na 86 piętro. Jazda windą trwała zaledwie kilkadziesiąt sekund, co było dla nas dużym zdziwieniem!  Gdy już dotarliśmy na taras widokowy, pomimo mglistego dnia, naszym oczom ukazała się zapierająca dech w piersiach panorama na każdą stronę Nowego Jorku.
Po kilkudziesięciominutowym napawaniu się pięknymi widokami na cały Nowy Jork, zjechaliśmy na dół i udaliśmy się na rejs promem, który to miał nas zawieźć pod Statuę Wolności. Tak naprawdę jednak, widoki na panoramę NYC z rzeki Hudson są tak piękne, że Statua nie była dla nas przysłowiową wisienką na torcie:) Rejs był bardzo przyjemny, prom pokonywał nurt rzeki z ogromną prędkością i rzadko kiedy można było poczuć nieprzyjemne kołysanie. Prom był piętrowy, całe szczęście zajęliśmy miejsce na dolnym pokładzie, dzięki czemu mogliśmy stać na samym przodzie i podziwiać najlepsze widoki. Cała ta wyprawa trwała półtorej godziny i gdyby nie mroźny wiatr, który na wodzie był bardzo odczuwalny, moglibyśmy spędzić tam dużo więcej czasu. 


Brooklyn Bridge

Downtown - południowa część Manhattanu, która jednocześnie jest jego finansową dzielnicą

Manhattan Bridge

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge

Manhattan Bridge


Statue of Liberty

Brooklyn Bridge na pierwszym planie - w tle Manhattan Bridge

 Downtown. W tle góruje Freedom Tower, która cały czas jest w budowie (budynek z okrągłą kopułą jest m. in. siedzibą Deloitte:)


 Na zakończenie pierwszej części mojego wpisu z podróży do magicznego NYC, polecam przesłuchanie jednej z naszych ulubionych piosenek, współczesnego hymnu na cześć tego wyjątkowego miasta. To oczywiście nic innego, jak Empire State of Mind - Jay Z & Alicia Keys
Komentarze

 1. Na taki wpis i zdjęcia czekałam!:-) mp.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ppppppppodoba mi się!! maciek

  OdpowiedzUsuń
 3. jedno marzenie odhaczone :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedne z najpiękniejszych zdjęć,jakie mogę sobie wyobrazić.Love it...Kasia

  OdpowiedzUsuń
 5. super! zazdroszcze Empire State Buliding, extra widok!:)

  Laura

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Co i za ile? Czyli ceny w USA

Co i za ile w USA część III - czyli ile kosztują ubrania i elektronika

Ile kosztuje 3-tygodniowa wycieczka do USA?

Motoryzacja w USA

Pentagon Memorial

Śladami Amiszów

California - here we go again!

Welcome to Miami